Životopis

Jiří Šulc se narodil r. 1969 v Praze a dlouho z ní nevytáhl paty. Prošel tam základní i střední školou, a posléze Karlovou univerzitou, kde vystudoval právo. Ve všech těchto ústavech se snažil bavit spolužáky psaním povídek a příběhů. Během čtyř let střední školy v Resslově ulici chodil denně kolem kostela se stopami kulometných projektilů ve zdech. Hodně času tehdy strávil i studiem bojových umění, ale s postupující leností už v něm zůstal jen zájem o asijskou (především japonskou) kuchyni.

Počátkem devadesátých let opustil svůj dětský sen stát se kriminalistou a vstoupil do tajné služby, kde strávil skoro šestnáct let. Na psaní mu tehdy mnoho času nezbývalo. Přesto se k němu po několikaleté odmlce vrátil, zejména díky své ženě Marii, a po několika neúspěšných pokusech vznikl román „Dva proti Říši“ – popis událostí, které se kdysi skutečně staly, a na které bychom nikdy neměli přestat být hrdí.

Když mu začalo táhnout na čtyřicítku, rozhodl se změnit svůj život a odešel z Prahy do Belgie, kde začal po nějakém čase pracovat pro Evropskou komisi v Bruselu. Psát nepřestal, a tak nedávno vyšel další napínavý román z druhé světové války. „Operace Bruneval“ tentokrát popisuje jak skutečné události (tzv. „Bruneval Raid“, tj. speciální tajnou operaci britských výsadkářů, kteří v únoru 1942 seskočili v severní Francii a ukradli Němcům jejich špičkový radar), tak fiktivní špionážní příběh, prolínající se historickými skutečnostmi.
V současné době pak autor leží v pramenech k dalším příběhům, a až se jednoho dne rozhodne, vytvoří buď další román o událostech druhé světové války, nebo o událostech válku těsně následujících. Uvidíme, jak to dopadne – napsat by chtěl určitě oba zmiňované příběhy.

Ve volném čase, pokud mu ještě nějaký zbývá, se snaží ještě trochu sportovat, a když to jen trochu jde, i cestovat – především do své milované Itálie, země, kde se dá najít všechno, co jen člověk hledat může – úžasné památky všech dějinných období, nedotčená příroda, hory, moře, výjimečná kuchyně a jedna z nejlepších vín na světě.

Prostě, žije životem knihomola.


O autorovi

Jiří Šulc (*1969) je autorem románu Dva proti Říši, který napínavou románovou formou popisuje dramatické události spojené s atentátem na zastupujícího říšského protektora, SS-Obergruppenführera a generála policie Reinharda Heydricha, ke kterému došlo 27. května 1942 v Praze. Knihu vydala v roce 2007 Euromedia, která jí současně udělila prestižní Literární cenu Knižního klubu za rok 2006.